Kancelaria Prawna we Wrocławiu – Alimenty, co zrobić jeśli się z nimi nie zgadzasz?

Kancelaria Prawna we Wrocławiu – Alimenty, co zrobić jeśli się z nimi nie zgadzasz?

Sprawy o alimenty zawsze budzą wiele kontrowersji, emocji. Nierzadko kojarzymy je z sytuacjami, w których to zrozpaczone matki szukają sprawiedliwości w sądzie, gdyż ojciec dziecka permanentnie unika płacenia alimentów na dzieci. A co jeśli to rodzic żąda płacenia alimentów przez dzieci, który przez lata je zaniedbywał, lub dopuszczał się czynów nagannych, powszechnie budzących dezaprobatę? Możesz walczyć! Możesz uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeśli tylko sprawa nie dotyczy alimentów rodziców względem małoletnich dzieci.

Czym jest obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, jak również w miarę potrzeb środków wychowania innej osobie. Chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb uprawnionego takich jak: pożywienie, ubranie, mieszkanie, opał, niezbędne przedmioty umożliwiające przebywanie w środowisku i w rodzinie, leków itp. Dostarczanie środków wychowania obejmuje staranie się o zapewnienie zdrowia uprawnionego (środki na leczenie), o jego rozwój fizyczny i umysłowy, stworzenie możliwości zdobycia wykształcenia, itp.

Alimenty może uchylić np. Sąd Rejonowy we Wrocławiu

Głównie obowiązek alimentacyjny nakładany jest na rodziców, ale może być nim obciążone również dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, czy też ojczym, macocha, przyrodnie rodzeństwo. Jak pokazują np. orzeczenia Sądu Rejonowego we Wrocławiu, alimentami, są obciążane osoby pozostające ze sobą wprost spokrewnione, nie muszą to być więzy krwi. Co ważne poza pokrewieństwem muszą być spełnione jeszcze inne przesłanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *