Kolce na ptaki – czy ich montaż jest legalny?

Kolce na ptaki – czy ich montaż jest legalny?

Wiele posiadaczy balkonów walczy z ptactwem za pomocą różnych preparatów czy siatek nakładanych na elewacje budynku. Popularnym sposobem zwalczającym ptaki są kolce. Takie rozwiązanie jednak wciąż jest w Polsce kontrowersyjne, ponieważ panuje przekonanie, że te kolce nie są legalne, a dodatkowo krzywdzą ptaki. W poniższym artykule dowiesz się, czy kolce są legalne i jakie korzyści przynosi montaż takich kolców. 

Czy kolce na ptaki są legalne?

Kolce na ptaki są najczęściej wybierane przez Polaków, aby odstraszyć ptactwo. Przed ich zakupem wiele osób zastanawia się nad kwestią legalności takich kolców. Kolce na ptaki są jak najbardziej legalne. Co więcej, takie kolce są bardzo skuteczne wobec na przykład alternatywnych środków chemicznych.  

Kolce na ptaki, które można zakupić, tak naprawdę nie są ostre. Końce takich kolców są tępe, a więc nie ma możliwości, aby zrobić ptakom krzywdę. Instalując jednak takie kolce na swoim balkonie czy dachu, powinniśmy mieć na uwadze Rozporządzenie Ministra Środowiska, które obowiązuje od 12 października 2011 roku. Ten akt prawny jasno wskazuje, że nie wolno umyślnie okaleczać i krzywdzić ptaków. 

Czy kolce na ptaki kaleczą?

Każde dostępne na rynku kolce na ptaki są zakończone tępymi końcówkami. Z tego względu nie ma możliwości, aby takie kolce skrzywdziły jakikolwiek sposób ptaków. Kolce na ptaki mają funkcje czysto informacyjną dla przelatujących ptaków. Kolce jedynie uniemożliwiają wylądowanie na danym obszarze. Warto dodać, że takie kolce na ptaki należy montować tylko w uzasadnionych przypadkach. 

Dlaczego warto przepędzać ptactwo?

Przepędzanie ptaków jest słuszne z wielu powodów. Przede wszystkim ptaki przenoszą groźne patogeny chorobotwórcze, tym samym mogą powodować choroby. Ptaki przesiadujące na balkonie zawsze pozostawiają odchody, które mają właściwości żrące. Gdy będziemy zwlekać z posprzątaniem dochodów może się okazać na przykład, że będzie konieczne malowanie barierek od balkonu. Ptaki są piękne, jednak w przypadku, gdy utrudniają nam korzystanie z balkonu, należy podjąć stanowcze działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *