Wibor a wiron

Wibor a wiron

Pandemia, a także galopująca inflacja znacząco odbiły się na portfelach Polaków, ale także rzutowało to na podniesienie drastycznie wiboru, czyli bardzo wzrosła wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym. Obecnie trwają pertraktacje, aby zastąpić powszechny wibor, wironem, który ma wpłynąć korzystanie na wysokość rat bankowych, a także na zdolność kredytową. Chwilowo wiele osób zaczęło rezygnować z podjęcia decyzji o zaciągnięciu pożyczki z banku lub na starcie okazywało się, że nie posiadają zdolności kredytowej.

Ustawa regulująca umowy deweloperskie

Jednak wszystko zmierza ku dobremu i na nowo rusza rynek sprzedaży mieszkań czy budowy domów, z tym samym tempem co kilka lat wstecz. Ilość papierologi, która jest niezbędna przy takim przedsięwzięciu, potrafi przerazić niejednego nabywcę swoich nowych „czterech kątów”. Warto szczególnie przyjrzeć się analizie umów deweloperskich, aby nie popełnić żadnego błędu, który będzie stresujący, a możliwe nawet, że kosztowny. 16 września 2011 w życie weszła ustawa regulująca umowy deweloperskie, co oznacza, że na jej podstawie deweloper, po ukończeniu realizacji projektu, ustala, że nabywca będzie już pełnoprawnym właścicielem domu lub mieszkania.

Ocena umów deweloperskich

Analizie umów deweloperskich poddaje się m.in. rachunek powierniczy, na który wpłaca się gotówkę na poczet budowy. Następnym punktem, nad którym należy się dogłębnie pochylić, to koszty utrzymania mieszkania, dlatego że dokument spisany z deweloperem powinien posiadać cały wykaz opłat, które ponosi nabywca, jak np. opłata za administrowanie budynku. Zdarzają się przypadki, gdy kupujący chce zerwać umowę z budującym, np. dlatego, że nie otrzymał przychylnej decyzji z banku. Analiza umów deweloperskich ma właśnie na celu spisania wszelkich wytycznych, aby uniknąć niespodziewanych sytuacji, które mogłyby spowodować, że któraś ze stron ucierpiałaby. Tak samo jak przy podpisywaniu umów z bankiem, tak samo z deweloperem należy zwracać uwagę na klauzule niedozwolone, które są podstawą do zerwania umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *